Adwent 2020 – kiedy się zaczyna, ile trwa i co to jest adwent

Zbliża się adwent, czyli czas radosnego oczekiwania na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa. Okres ten, poświęcony głównie na przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, wiąże się z wieloma tradycjami, zwyczajami i symbolami. Ile trwa ten wyjątkowy czas w roku, jaka historia się z nim wiąże, co oznacza nazwa? Kiedy rozpoczyna się adwent w 2020 roku i jak długo trwa? Wszystkie informacje wraz z kilkoma ciekawostkami znajdziesz poniżej. Sprawdź!

Czym jest adwent i ile trwa?

Adwent jest czasem w roku liturgicznym, który trwa od I Nieszporów czwartej niedzieli poprzedzającej Święto Narodzenia Pańskiego do I Nieszporów tej uroczystości wieczorem 24 grudnia. Czas trwania adwentu obejmuje cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem i wynosi od 23 do 28 dni. Jest to też pierwszy okres nowego roku liturgicznego.

Skąd wziął się ten termin i co oznacza?

Nazwa „adwent” wzięła się od łacińskiego „adventus”, oznaczającego przyjście, ponieważ jest to czas oczekiwania na powtórne przyjście Pana Jezusa i zarazem okres tuż przed świętem, upamiętniającym jego pierwsze wcielenie, kiedy jako człowiek zstąpił na Ziemię i narodził się z Maryi dziewicy.

Historia adwentu

Początki adwentu są połączone w pierwszymi chrześcijańskimi obchodami Świąt Bożego Narodzenia, które miało miejsce około drugiej połowy IV wieku. Jedne z pierwszych śladów obchodzenia adwentu są widoczne w liturgiach galicyjskiej i hiszpańskiej.

W 380 roku odbył się Synod w Saragossie, który polecał, by wierni w czasie od 17 grudnia do 6 stycznia codziennie uczęszczali do kościoła, jednak charakter tego oczekiwania był bardziej ascetyczny i nakłaniający do pokuty za grzechy.

Niekiedy za początki adwentu uznaje się okolice V wieku. Wtedy to biskup Perpetuus z Tours zalecił poszczenie trzy razy w tygodniu od 11 listopada (święta św. Marcina) do Bożego Narodzenia.

W Rzymie natomiast tradycja celebrowania adwentu rozpoczęła się dopiero końcem VI wieku, jednak tu miał on już bardziej znaną nam formę – nie był to czas pokuty i postów, ale oczekiwania z radością na ponowne przyjście Chrystusa. Wtedy też ujednolicone zostały dotyczące tego okresu zalecenia liturgiczne wprowadzone przez papieża Grzegorza Wielkiego, które między innymi określały czas trwania adwentu i jego charakter.

Adwentowa oprawa liturgiczna towarzysząca nam współcześnie to połączenie zarówno tradycji rzymskich, jak i elementów tradycji galicyjskich.

Symbole związane z adwentem

Adwent jest pełen symboli.

Wieniec adwentowy
Konstrukcja z gałązek choinki w kształcie okręgu. Umieszczane na nim cztery świece symbolizują cztery niedziele adwentowe – co każdą kolejną niedzielę zapala się jedną świecę więcej. Jednak to nie wszystko – każda z nich kryje w sobie dodatkowo jeszcze inne sybmole: I świeca symbolizuje pokój, II – wiarę, III – miłość, IV natomiast nadzieję. Razem oznaczają wspólnotę kościoła, która radośnie i z ufnością oczekuje przyjścia Zbawiciela. Ponadto w wieńcu adwentowym każdy element posiada własne znaczenie: świece to Światłość Prawdziwa (Pan Jezus), gałązki – życie, kształt wieńca (okrąg) – powracający cykl życia.

Lampion adwentowy

Lampka, najczęściej w kształcie zamkniętego czworoboku. Ścianki tradycyjnych lampionów przypominają witraże w stylu gotyckim, które zawierają symbole chrześcijańskie. Wewnątrz umieszczona jest świeca lub żarówka. Używa się ich na początku Mszy Świętej roratniej, kiedy to światła w kościele są pogaszone. Lampiony adwentowe symbolizują przypowieść Jezusa o pannach roztropnych, które czekały na przybycie oblubieńca.

Roratka (świeca roratnia) – symbol Najświętszej Marii Panny, która wydała na świat Zbawiciela (Światłość). Niebieska lub biała kokarda zawiązana na świecy oznacza niepokalane poczęcie Maryi. Roratka jest umieszczana obok ołtarza na prezbiterium lub przy ołtarzu Najświętszej Marii Panny.

świece symbolizujące cztery niedziele adwentu

Tradycje i zwyczaje adwentowe

Z obchodami adwentu związanych jest wiele zwyczajów.

Wędrująca figura Matki Bożej

Zwyczaj polegający na tym, że dzieci zapisują swoje dobre uczynki z poprzedniego dnia i po roratach to dziecko, którego karteczka z dobrymi uczynkami zostanie wylosowana, przyjmuje figurę Matki Najświętszej do domu na jeden dzień. Przez ten czas w domu trwa tzw. „rodzinna liturgia” – członkowie rodziny celebrują odwiedziny Maryi poprzez wspólny śpiew, modlitwy czy czytanie Pisma Świętego.

Kalendarz adwentowy

Specjalny rodzaj kalendarza, który służy do odliczania dni od początku adwentu do Wigilii Bożego Narodzenia.

Dobre uczynki

Adwent jest czasem przygotowania się na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa, a więc też dobrym momentem do zastanowienia się nad sobą i wprowadzenia zmian w życiu, by móc stanąć przed Panem z rękoma pełnymi dobrych uczynków. Dlatego adwent stał się chwilą, kiedy katolicy starają się sobie pomagać sobie nawzajem i nieść wsparcie dla najbardziej potrzebujących.

Św. Mikołaj

W czasie adwentu wypada wspomnienie św. Mikołaja biskupa, który znany był ze swojej dobroci i niesienia pomocy potrzebującym. Na jego pamiątkę zrodziła się tradycja obdarowywania bliskich prezentami.

Jak wygląda adwent od strony liturgicznej?

Adwent jest czasem oczekiwania na przyjście Chrystusa, który trwa 23-28 dni, w czym muszą zawierać się cztery niedziele. Zaczyna się w niedzielę po uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata i kończy w dzień Wigilii Bożego Narodzenia.

Adwent można podzielić na dwa okresy:

  • czas szczególnego oczekiwania na powrót Jezusa Chrystusa na końcu czasów, który trwa do 16 grudnia;
  • czas bezpośredniego przygotowania do uroczystości Bożego Narodzenia.

Ponadto pierwsza niedziela adwentu rozpoczyna nowy rok liturgiczny.

W liturgii podczas adwentu używa się głównie ornatów w kolorze fioletowym, którym nakrywa się ołtarz i który dominuje na ornacie do Mszy Świętej kapłana w Kościele katolickim (wyjątek stanowią Msze Święte roratnie, do których odprawiania używa się białych szat liturgicznych). Kolor fioletowy symbolizuje czas pojednania z Bogiem i ludźmi oraz przygotowania do Święta Narodzenia Pańskiego. W trzecią niedzielę fioletowe szaty można zastąpić różowymi (niedziela nazywana „Gaudete” od słów antyfony „Gaudete in Domino” – „Radujcie się w Panu”), kiedy to liturgia przepełniona jest radością związaną z rychłym przyjściem Zbawiciela.

W czasie adwentu odprawiane są w kościołach ewangelickich nabożeństwa adwentowe – roraty. To Msze Święte ku czci Najświętszej Maryi Panny, upamiętniające, że zgodziła się przyjąć Wolę Bożą i sprowadziła na świat Zbawiciela. Nabożeństwa te są odprawiane przeważnie o świcie.

Adwent w 2020 roku – od kiedy do kiedy trwa?

Adwent rozpoczyna się zawsze w niedzielę po święcie Chrystusa Króla, które w roku 2020 wypada 22 listopada, a więc adwent rozpoczyna się 29 listopada, a trwał będzie do Wigilii Bożego Narodzenia. Zatem adwent 2020 trwa 26 dni.

Adwent 2020 – niedziele: 29 listopada, 6 grudnia, 13 grudnia, 20 grudnia.

wieniec adwentowy, adwent 2020

Podsumowanie

Adwent jest cudownym okresem, który poprzedza Boże Narodzenie i przygotowuje nas na przyjście Syna Bożego. To chwila, kiedy ludzie stają się sobie bliżsi i zbliżają się również do Boga. Oczekiwanie przyjścia Pana to nie dni pokuty i postu, ale pełne radości i nadziei. W tym pięknym okresie postarajmy się na chwilę zwolnić, zastanowić się moment nad swoim życiem, poświęcić więcej czasu bliskim, otworzyć się a drugiego człowieka oraz starać się nieść pomoc potrzebującym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *