Przysięga małżeńska katolicka a cywilna

Małżeństwo związane jest ze złożeniem sobie przysięgi przed świadkami. W przypadku uroczystości cywilnej ślubujemy przed urzędnikiem państwowym a w trakcie ślubu kościelnego przed Bogiem.

Ślub cywilny

Przysięgi cywilne i kościelne różnią się między sobą drobnymi szczegółami, ale w obu chodzi przede wszystkim o przyrzeczenie sobie miłości. Uroczystość w urzędzie stanu cywilnego trwa bardzo krótko i jej oprawa nie jest tak elegancka, jak w kościele. Urzędnik na początek wita zgromadzonych i tłumaczy, czym jest małżeństwo w świetle prawa. Następnie kobieta i mężczyzna powtarzają po kierowniku urzędu słowa przysięgi. W tym przypadku podkreśla się znaczenie praw i obowiązków, które wynikają ze wstąpienia w związek małżeński. Każda z osób przyrzeka również, że zrobi wszystko, aby małżeństwo, w które wstępuje było zgodne i trwałe. W trakcie ślubu cywilnego również dochodzi do wymiany obrączek, które są symbolem zawarcia związku.

Ślub kościelny

W ślubie katolickim samo złożenie przysięgi jest elementem całej Mszy Świętej sprawowanej w intencji pary młodej. Narzeczeni słowa powtarzają po księdzu. Bardzo ważne jest, że małżeństwo jest sakramentem, który małżonkowie udzielają sobie wspólnie. To nie kapłan, ale my sami przyrzekamy przed Bogiem miłość i uczciwość małżeńską. W przysiędze tej powołujemy się na trzy Osoby Boskie, które będą czuwać nad naszym małżeństwem. W trakcie wypowiadania słów dłonie małżonków są splecione i przewiązane stułą. Para wręcza sobie również obrączki jako znak i symbol miłości. Kapłan, jako potwierdzenie zawarcia związku małżeńskiego, wypowiada słowa o przypieczętowaniu sakramentu i przestrogę, by to co złączył Bóg nie rozdzielił w przyszłości żaden człowiek. Obecnie związki zawierane w kościele na mocy konkordatu są również ważne w świetle naszego prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *