Jak odmawiać różaniec krok po kroku?

Różaniec to popularna modlitwa za wstawiennictwem Matki Bożej, która jest łatwa do nauczenia nawet dla małych dzieci. Opiera się na fizycznym różańcu, czyli specjalnym dewocjonalium z paciorkami służącymi do odliczania poszczególnych modlitw. Oprócz tego, że różaniec można odmawiać codziennie w wybranych intencjach, jest on pewną formą medytacji – pomaga wyciszyć się dzięki rozważaniom tajemnic różańcowych.

Czym są tajemnice różańcowe?

Tajemnice różańcowe obejmują wydarzenia biblijne i pochodzące z tradycji Kościoła, które należy rozważać podczas odmawiania kolejnych dziesiątek różańca. Tajemnice radosne rozważamy w poniedziałki i soboty – obejmują między innymi zapowiedź narodzin Jezusa i Jego przyjście na świat. Tajemnice bolesne, wyznaczone na wtorki i piątki, dotyczą męki i śmierci Zbawiciela. Tajemnice światła są związane z nauczaniem Jezusa i przypadają na czwartek. Ostatnią częścią różańca są tajemnice chwalebne, rozważane w środy i niedziele, obejmujące między innymi zmartwychwstanie Jezusa i wniebowzięcie Maryi. W każdej części różańca znajduje się pięć tajemnic, które pokrywają wszystkie pięć dziesiątek.

Odmawianie różańca krok po kroku

Gdy weźmiemy do ręki różaniec, na samym początku czynimy znak krzyża i odmawiamy wyznanie wiary, chwytając za krzyżyk. Po wyznaniu pierwszą modlitwą jest „Ojcze nasz”. Następne trzy paciorki odpowiadają trzem „Zdrowaś Maryjo” za wiarę, nadzieję i miłość. Po nich odmawiamy „Chwała Ojcu” i „O mój Jezu”. Zaczyna się pierwsza dziesiątka różańca – wypowiadamy treść pierwszej tajemnicy przypadającej na dany dzień, a następnie na paciorkach odmawiamy kolejno jeden raz „Ojcze nasz”, dziesięć razy „Zdrowaś Maryjo” i po jednym razie „Chwała Ojcu” i „O mój Jezu”. Powtarzamy ten schemat, aż rozważymy wszystkie tajemnice na pięciu dziesiątkach. Na zakończenie odmawiamy raz „Pod Twoją obronę” i czynimy znak krzyża.

TAGI: tajemnice różańca, różaniec, jak odmawiać różaniec, różaniec tajemnice, tajemnice różańca świętego, różaniec jak odmawiać, różaniec pompejański, dziesiątka różańca, odmawianie różańca, różaniec rodziców, różaniec z janem pawłem, części różańca, różaniec z janem pawłem ii, jak się odmawia różaniec, różaniec na palec, różaniec mp3, tajemnice różańca dni, jak paciorki różańca, różaniec modlitwa, różaniec święty, żywy różaniec, różaniec youtube, różaniec rozważania, różaniec na rękę, radio różaniec,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *