I Komunia Święta to specjalne wydarzenie w życiu każdego dziecka. Nic dziwnego, że utarło się, że warto ten dzień uczcić spotkaniem rodzinnym i stosownym podarunkiem.
Wprawdzie ostatnimi laty w wielu kościołach podkreśla się, że to święto duchowe i religijne i takie też powinny być podarunki na tę okazję. Mimo to, obok tradycyjnych prezentów w stylu: Pismo Św., medalik, różaniec, pamiątka dedykowana, czy inne dewocjonalia, wciąż pojawia się przy tej okazji sporo prezentów bardzo świeckich.
Podążanie za modą
Ostatni krzyk mody to zjawisko, które nie dotyczy już w tej chwili tylko ubrań. Dotyczy ono także prezentów na I Komunię Świętą. Kiedy coraz powszechniejsze stawały się laptopy, przenośny komputer stał się pierwszokomunijnym „must have”. Podobnie stało się ze smartfonami i tabletami. Swoje 3 grosze wtrąca tutaj także sport w postaci elektrycznych hulajnóg, czy deskorolek. Jeśli rower, to na wypasie. Swego czasu szczytem ekstrawagancji nie stało się nawet obdarowywanie 9-10-letnich dzieci quadami.
Czy prezent na Pierwsza Komunię Św. musi być drogi?
Sporo rodziców narzuca pewną górną granicę co do kwoty wydanej przez gości na prezent z okazji I Komunii Świętej. Zdarza się też, że rodzina ustala kto i co kupi, żeby niepotrzebnie nie dublować podarunków. Ma to sens zwłaszcza w przypadku prezentów najdroższych i największych gabarytowo.
Grupy prezentów na Komunię
Prezenty na Komunię można podzielić na kilka grup:
- Dewocjonalia i inne przedmioty związane z wiarą, w tym: Biblia, książki o tematyce religijnej, obrazy przedstawiające np. patrona dziecka, personalizowane pamiątki – w tym te z grawerowanego szkła – sprawdź więcej na: https://www.sklep-pawtom.pl/prezent-okolicznosciowy/komunia/.
- Sport – rowery, rolki, hulajnogi, deskorolki i inne nowości na tym rynku
- Biżuteria – szczególnie dla dziewczynek. Nie wliczając w to medalików na łańcuszku, mogą to być też naszyjniki, kolczyki, czy bransoletki.
- Szeroko pojęta elektronika: komputery, laptopy, smart fony, tablety, konsole do gier, czy smartwatche, aparaty fotograficzne, drony, kamery sportowe, ale też takie urządzenia, jak mikroskop, czy teleskop.
- Inne – od ubrań, poprzez wycieczki, po kursy np. językowe.
To, co dostanie dziecko, często zależy przede wszystkim od zasobności portfela najbliższych, chyba że odgórnie zostanie ustalona zasada co do maksimum wartości podarowanego przedmiotu lub kwoty w kopercie. Jest to rozsądne rozwiązanie zwłaszcza, że wiele dzieci uważa I Komunię Św. za świetną okazję do spełniania swoich najskrytszych marzeń o różnych elektronicznych gadżetach, które bywają poza możliwościami finansowymi wielu osób, w tym np. dziadków dostających stosunkowo niewielką emeryturę.
Jak przygotować dziecko na to, że I Komunia to święto duchowe?
Dzieci przygotowują się do I Komunii Św. na lekcjach religii. Jednak nie zawsze wynoszą stąd wiedzę na temat tego, co wypada, a czego nie. Dowiadują się, że przystępują do bardzo ważnego sakramentu, który już się nie powtórzy. Tym bardziej więc trzeba ten dzień godnie przeżyć. Część dzieci zrozumie to jednak tak, że „godnie” to także „na bogato”. I tu powinna wejść na scenę najbliższa rodzina.
I Komunia to także jedna z pierwszych poważnych okazji, aby porozmawiać o wartości pieniądza oraz cierpliwości w spełnianiu marzeń. Nie wszystko, czego pragnie dziecko, powinno mu zostać podarowane z nawet najważniejszej możliwej okazji. Na przynajmniej jedno większe marzenie młody człowiek może zacząć odkładać pieniądze właśnie przy okazji I Komunii Św. Dzięki temu może ćwiczyć cierpliwość i wytrwałość.
Rzeczowy artykuł, więcej takich!