Kolory szat liturgicznych, co oznaczają? Rodzaje szat księdza

Szaty liturgiczne zakładają kapłani w trakcie odprawiania Mszy Świętej i udzielania sakramentów. Wprowadzenie różnych kolorów i rodzajów ubrań ma znaczenie symboliczne. Po nich możemy np. rozpoznać znaczenie i rodzaje świąt.

Rodzaje szat liturgicznych

Księdza podczas Mszy Świętej widzimy najczęściej w ornacie, który występuje w różnych kolorach. Jest on bardzo  bogato zdobiony, by godnie odprawiać Eucharystię. Do tego w tym samym kolorze kapłan zakłada stułę. Pod spodem ma założoną  albę w białym kolorze przewiązaną sznurkami. Do sakramentu pokuty kapłan w konfesjonale może mieć ubraną samą komżę wraz ze stułą w kolorze fioletowym. Również ministranci posługujący do mszy mają odpowiednie stroje liturgiczne, są to najczęściej dłuższe komże lub białe alby również przewiązane sznurkami.

Kolorystyka szat

Księża zakładają różne kolory szat w zależności od okazji, święta i rodzaju udzielanych sakramentów czy odprawianych nabożeństw. I tak biel symbolizuje światło, czystość i niewinność. Przede wszystkim tego koloru używa się w wyjątkowych świątecznych dniach, dlatego zobaczymy go w trakcie najważniejszych świąt chrześcijańskich: Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Czerwień to oczywiście krew przelana za nas przez Chrystusa. Czerwone ornaty są symbolem męki i śmierci Jezusa. Kapłani zakładają je  m.in. w Wielki Piątek czy Niedzielę Palmową.

Zieleń to nadzieja i radość, która jest z nami każdego dnia. Dlatego ten kolor zobaczymy najczęściej w dni powszednie, w tzw. okresie zwykłym. Fioletowy to czas pokuty i oczekiwania, dlatego noszony jest w okresie Adwentu i w Wielkim Poście. Czarny zarezerwowany jest na pogrzeby i Dzień Zmarłych a złoty na wyjątkowe uroczystości. Jest jeszcze różowy używany tylko dwa razy do roku w niedziele łaski, w trzecią niedzielę Adwentu i czwartą Wielkiego Postu.

TAGI: szata liturgiczna, szaty liturgiczne, szata liturgiczna krzyżówka, biała szata liturgiczna, kolory szat liturgicznych, szaty liturgiczne sklep, ozdobna szata liturgiczna, kolor szat liturgicznych, wierzchnia szata liturgiczna, tkanina na szaty liturgiczne, długa biała szata liturgiczna pod ornatem, biała szata liturgiczna krzyżówka, szaty liturgiczne kolory, kolor szat liturgicznych na dziś, szaty liturgiczne kierlikówka, szata liturgiczna księdza, korbik szaty liturgiczne, biała długa szata liturgiczna, rok liturgiczny kolory szat, szaty liturgiczne księdza, tkanina jedwabna na szaty liturgiczne, szaty liturgiczne tczew, kolory szat liturgicznych kalendarz, szata liturgiczna inaczej, fioletowy kolor szat liturgicznych,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *