Kościoły to dla przytłaczającej większości z nas przestrzeń kultu sakralnego. Z praktycznej strony są one jednak przede wszystkim miejscami publicznymi o dużym obłożeniu. Właśnie dlatego ich wyposażenie powinno spełniać wiele specjalistycznych wymogów. Często w ciągu dnia odbywa się kilka mszy, w których uczestniczy rzesza wiernych. Elementy wyposażenia, takie jak ławki kościelne powinny być więc nie tylko piękne, ale także komfortowe i odpowiednio trwałe.
Historia wyposażenia kościoła
W dzisiejszych czasach fakt uczestniczenia we mszy świętej najczęściej kojarzy nam się z siedzeniem w wygodnych i okazałych ławkach. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że przez dużą część historii Kościoła w świątyniach w ogóle nie było to możliwe. Wierni stali lub klęczeli. Miejsca do siedzenia zaczęły pojawiać się dopiero w XVI wieku, natomiast przez długie stulecia były one bardzo ograniczone. W dawnej Polsce możliwość siedzenia podczas mszy była przywilejem, dostępnym jedynie nielicznym przedstawicielom wyższych stanów.
Wyposażenie prezbiterium
Z punktu widzenia teologicznego najważniejszą częścią kościoła jest prezbiterium, czyli obszar znajdujący się na samym przodzie budynku. Znajdziemy tam różnorodne elementy wyposażenia, takie jak tabernakulum, ambona, z której kapłan przemawia do wiernych, krzyż ołtarzowy a także sedilla. Pod tą tajemniczą nazwą kryją się siedzenia przeznaczone dla księdza i jego asysty. Obecnie dba się o to, aby były one trwałe i bardzo wygodne, a przy tym spełniały wszystkie normy estetyczne.
Nawy kościelne i ich wyposażenie
Obecnie jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wyposażenia świątyni, tuż po prezbiterium, jest ławka kościelna. To właśnie ona licznie wypełnia nawy, czyli części kościoła przeznaczone dla wiernych. To jak wyglądały ławki w chrześcijańskich świątyniach przeważnie związane było ze stylem, w jakim został stworzony budynek, a także z wielkością parafii i jej budżetem. W pięknych zabytkowych świątyniach można było spotkać okazałe i bogato rzeźbione ławki. Mniejsze parafie natomiast zapewniały wiernym proste, czasami wręcz nieco toporne elementy wyposażenia, których z pewnością nie można było uznać za wygodne.
Na szczęście czasy się zmieniają. Obecnie niemal każdy producent ławek kościelnych gwarantuje swoim klientom siedziska, które są nie tylko piękne, ale także wygodne i bardzo trwałe. Lekkie i ergonomiczne, są jednocześnie odporne na uszkodzenia mechaniczne i będą w stanie przetrwać w świątyniach długie lata. Wygoda i praktyczne funkcje nie ustępują jednak formie współczesnych ławek do kościoła. Niejednokrotnie znajdziemy na nich okazałe zdobienia, które można z łatwością dopasować do różnych budynków świątynnych. Na szczęście cena za wygodne i ergonomiczne ławki nie jest wygórowana, dlatego mogą sobie na nie pozwolić nie tylko najbogatsze parafie z dużych miast, ale także mniejsze kościoły, które chcą zapewnić swoim wiernym wygodę i dobre samopoczucie.
Jakie są pozostałe elementy wyposażenie kościoła?
Ławki to jednak nie wszystko. Do elementów wyposażenia kościoła należą także różne artykuły liturgiczne. Spośród nich wymienić można pulpit do mszału, stojaki pod Ewangeliarz kropielnice, kielichy, wieczną lampkę czy gong. Wszystkie te elementy wyposażenia produkowane są obecnie w taki sposób, aby były nie tylko trwałe, ale także integralnie związane ze stylem, w jakim wykończona została świątynia. Stanowią one bowiem bardzo ważne części składowe, które świadczą o kompleksowej całości.