Jaki kolor różańca dla chłopca na komunię? Odpowiadamy!

Czas poprzedzający Pierwszą Komunię Świętą to wyjątkowy okres zarówno w życiu dziecka przystępującego do tego sakramentu, jak i jego najbliższej rodziny. Jednym z nieodłącznych jego elementów jest zakup okolicznościowej wyprawki, w skład której wchodzi między innymi różaniec. Jaki z nich najlepiej nadawać będzie się dla chłopca? W co jeszcze należy wyposażyć pociechę przed Komunią?

Jaki kolor różańca dla chłopca na komunię

Jednym z nieodłącznych elementów przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej dziecka jest zakup różańca. Czym kierować się przy jego wyborze? Jeżeli chodzi o kolorystykę, różańce dla chłopca najczęściej występują w kolorze czarnym lub grafitowym, dla dziewczynki — białym. Dostępne na sklepowych półkach dewocjonalia tego typu mogą się różnić od siebie także materiałem, z którego zostały wyprodukowane. Najtańszym rozwiązaniem są różańce plastikowe, lecz te nie należą do najtrwalszych. Bardzo gustownie prezentują się dewocjonalia drewniane dla sznureczku. Często są one nasączone zapachem, na przykład różanym. Szukając różańca, który będzie zarówno elegancki, jak i trwały, warto postawić na model srebrny. Decydując się na jego zakup można być pewnym, że posłuży on dziecku przez długi czas, zachowując swoje walory estetyczne. To jednak nie wszystkie dostępne rozwiązania. W sklepach z dewocjonaliami spotkać można się również z różańcami dla chłopca ze szkła lub kamieni naturalnych. Bez względu na to, który produkt wybierzemy, poza nim warto się również zaopatrzyć w gustowne pudełeczko lub sakiewkę, które uchronią różaniec przed uszkodzeniem czy zgubieniem.

Przygotowania do komunii świętej

Każde dziecko przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej ma obowiązek uczestniczyć w szkolnym nauczaniu religii oraz opanować materiał przewidziany w programie nauczana. Nauczyć musi się ono treści modlitw, takich jak Ojcze Nasz czy Zdrowaś Maryjo oraz być w stanie wyrecytować 10 przykazań Bożych, 6 prawd wiary, 7 sakramentów świętych, 5 warunków dobrej  spowiedzi, Akt wiary, nadziei, miłości i żalu oraz Przykazanie Miłości.

Co dziecko musi mieć do komunii?

Jak już zostało wspomniane, rodzice pierwszokomunijnego dziecka są zobowiązani do wyposażenia go w okolicznościową wyprawkę. W jej skład, poza różańcem, wchodzą także:

  • Łańcuszek z medalikiem lub krzyżykiem — najczęściej jest on wykonany ze srebra próby 925 i ma kształt krzyżyka lub przedstawia wizerunek Pana Jezusa czy Matki Boskiej.
  • Książeczka do nabożeństwa (nazywana również modlitewnikiem) z okolicznościową okładką — w wersji dla chłopca ma ona najczęściej kolor granatowy lub czarny, ze złotymi nadrukami. Zawierać powinna ona najważniejsze pieśni i modlitwy, które będą mogły towarzyszyć dziecku przez całe życie.
  • Świeca — jest ona długa, wąska, najczęściej ma biały kolor i zdobią ją różnego rodzaju motywy religijne. Nierzadko taka świeca komunijna jest przyozdobiona kryzą, czyli stroikiem w formie kwiatów, kokardy czy symboli eucharystycznych typu kielich lub winne grona.

Autor zdjęcia: lininha_bs

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *