Dwie świątynie, ufundowane w dotkniętym działaniami wojennymi Sudanie Południowym przez darczyńców krakowskiego Stowarzyszenia Piotra Skargi, już służą lokalnej społeczności. Posługujący tam misjonarze z Polski mają ręce pełne roboty. Jak informuje proboszcz parafii w Kowic o. Krzysztof Zębik, w Boże Narodzenie jednego dnia ochrzczono tam aż 34 ludzi.
„Kaplice dla Sudanu” – takie hasło miała kampania crowdfundingowa, zainicjowana w 2019 roku przez Stowarzyszenie Piotra Skargi z Krakowa we współpracy z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Przewodniczący sekcji polskiej tej ostatniej organizacji ks. prof. Waldemar Cisło wielokrotnie apelował o pomoc materialną dla Sudanu Południowego. Państwo to ogłosiło przed 10 laty niepodległość w warunkach najpierw wojny z islamskim Sudanem, a następnie zmagając się z konfliktami etnicznymi pomiędzy dwoma najliczniejszymi plemionami na południu kraju.
Po zaspokojeniu podstawowych potrzeb związanych z żywnością, odzieżą, czy też budową studni, przyszedł czas na inicjatywy kulturowe. Posługujący w dwóch diecezjach Sudanu Południowego ojcowie kombonianie zaczęli starać się o fundusze na budowę szkół i kościołów. Z pomocą przyszli katolicy z Polski. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi uruchomiło specjalną stronę internetową, na której prowadzono zbiórkę funduszy na budowę dwóch kościołów w diecezji Rumbek w Sudanie Południowym.
Kampania była niezwykle udana – zebrano ponad 200 tys. zł, które trafiły do Afryki. Na wspomnianej stronie Stowarzyszenia Piotra Skargi zaczęły ukazywać się artykuły oraz galerie zdjęć ilustrujące postępy prac budowlanych. W maju 2020 r. pierwsza kaplic a w Kowic była już w stanie surowym zamkniętym. W końcówce czerwca podobny status miała druga z kaplic, zlokalizowana w Piirciok. Więcej informacji udostępniono na stronie dlasudanu.pl.
Niestety, oba obiekty sakralne musiały odczekać ponad rok na konsekrację i początek użytkowania. Złożyło się na to wiele powodów natury budowlanej, społecznej (powracające konflikty zbrojne, morderstwa i porwania w okolicy parafii, które ucichły dopiero pod koniec 2021 r.) oraz medycznej (także i w Sudanie Południowym epidemia COVID-19 odcisnęła swoje piętno). O poświęceniu kaplic kombonianie informowali w listopadzie 2021 r.
Z kolei już w grudniu 2021 r. w nowo wybudowanych kościołach na całego rozgorzało życie religijne. Sprawuje się tam licznie sakramenty oraz odprawia nabożeństwa. Szczególną oprawę miały Święta Bożego Narodzenia A.D. 2021. Wspominając te uroczystości, ojciec Krzysztof Zębik napisał na swoim prywatnym blogu:
Oto kilka zdjęć z Bożego Narodzenia, które obchodziliśmy w Yirol: Pasterka, Msza w Dzień, Niedziela Świętej Rodziny wraz z 34 chrztami oraz Modeling dla młodych i starych.
Tak, to może szokować, ale w Sudanie Południowym niemal każdego dnia pojawiają się chętni do wejścia we wspólnotę chrześcijan. Setki dzieci przystępują do Chrztu świętego oraz Pierwszej Komunii. Na coniedzielnych Mszach kaplice są wypełnione po brzegi. To owoce działalności misyjnej, które są niewątpliwym dokonaniem ojców kombionian. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z ostatnich Świąt Bożego Narodzenia w Yirol, udostępnionych za zgodą o. Krzysztofa Zębika.